Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych w ubiegłym roku rozpoczął cykl spotkań, atrakcji i koncertów przeznaczonych dla dzieci. Podczas 11. edycji Festiwalu wątek edukacyjny będzie kontynuowany, odbędą się warsztaty umuzykalniające. Lady Pank wystąpi po raz pierwszy grając na żywo muzykę do animowanego filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc”. Jan Borysewicz zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”.
Lady Pank to polski zespół rockowy, który zasługuje na określenie „legendarny“. Założony w 1981 r. przez kompozytora i gitarzystę – Jana Borysewicza, który wraz z wokalistą – Januszem Panasewiczem stanowią trzon grupy, od trzydziestu siedmiu lat królującej na polskiej scenie muzycznej. Zespół wydał ponad dwadzieścia płyt, które zawsze biły rekordy popularności, czyniąc z Lady Pank prawdziwą sławę polskiego rocka.
W 2018 r. ukazał się album „LP1”, czyli pierwsza kultowa płyta nagrana ponownie ze znakomitymi gośćmi: Katarzyną Nosowską, Kasią Kowalską, Maciejem Maleńczukiem, Arturem Rojkiem czy Organkiem. Lady Pank jest pierwszym polskim zespołem, który posiada radio internetowe – „RMF Lady Pank”. Grupa jest laureatem wielu muzycznych nagród i wyróżnień.
„Mniej niż zero“, „Kryzysowa narzeczona“, „Tańcz głupia, tańcz“, „Zamki na piasku“, „Zawsze tam, gdzie ty“, „Zostawcie Titanica“, „Tacy sami“, „Na co komu dziś“ albo „Marchewkowe pole“ – któż nie zna tych przebojów? To przecież kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Utwór „Marchewkowe pole“ powstał jako singiel na potrzeby płyt, soundtracku do filmu „Jacek i Placek – o dwóch takich, co ukradli Księżyc“.
Płyty – powstały bowiem dwa albumy – zostały wydane w 1986 i 1988 r. Stanowiły ilustrację muzyczną do czteroodcinkowego serialu rysunkowego opartego na powieści Kornela Makuszyńskiego wydanej w 1928 r. Teksty piosenek napisał Andrzej Mogielnicki. Reżyserem był Leszek Gałysz. Wersja pełnometrażowa zdobyła w 1994 r. nagrodę w kategorii „najlepszy film animowany“ na festiwalu filmowym w Los Angeles.
W niedzielę 27 października, czyli dzień przeznaczony dla dzieci podczas 11. Festiwalu Soundedit, Lady Pank zagra po raz pierwszy na żywo wykonując muzykę do filmu o dwóch urwisach z Zapiecka, którzy w poszukiwaniu krainy leniuchów postanawiają ukraść Księżyc. Koncert odbędzie się w klubie Wytwórnia o godz. 18.00. Przed występem Jan Borysewicz spotka się z festiwalową publicznością.
„Marchewkowy Poranek“ rozpocznie się jednak już o godz. 10.00. W niedzielę 27 października w klubie Wytwórnia na małej sali, dziecięcy zespół The Recyklofons zagra koncert złożony zutworów zespołu Lady Pank pochodzących z filmu o przygodach Jacka i Placka. Wcześniej odbędą się warsztaty z budowania instrumentów i poszukiwania dźwięków. Propagatorem idei „Recyklofonii“ jest Suavas Lewy. Jego metoda polega na własnoręcznym wykonywaniu akcesoriów i obiektów dźwiękowych z rzeczy/śmieci pozornie już bezużytecznych oraz na swobodnym muzykowaniu. Główny nacisk kładzie się na tworzenie przez uczestników warsztatów autorskiej wypowiedzi muzyczno-dźwiękowej. Następny punkt programu to projekcja filmu „Jacek i Placek“. Poranek współorganizowany jest razem z Klubem Wytwórnia, a udział w nim jest bezpłatny.
Bilety na wieczorny koncert Lady Pank można nabyć wyłącznie za pośrednictwem serwisu bilety24.pl. Cena – 75 zł, miejsca siedzące, nienumerowane, duża sala Klubu Wytwórnia. Do biletu dla osoby dorosłej można kupić bilet dla dziecka w cenie 5 zł. Ilość takich wejściówek jest limitowana.
26 października (sobota) w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit wystąpią: Misia Furtak, Mick Harvey oraz Stanisław Soyka z gośćmi. Afterparty: Craig Leon, Sokołowski i Jeziorski zagrają “Apollo” Briana Eno. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dotychczas otrzymało ją trzydziestu ośmiu krajowych i zagranicznych wybitnych producentów muzycznych. Natomiast 25 października (piątek) w Wytwórni zagrają: Nitzer Ebb oraz DAF.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 11. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!
Zdjęcie: Mateusz Stankiewicz