Brytyjski inżynier dźwięku i miksu, pracujący głównie z artystami pop rockowymi, alternatywnymi i „elektronicznymi”. Od początku swojej kariery przyczynił się do rozpoznawalnego brzmienia wielu znanych zespołów muzycznych: Depeche Mode, The Cure, Recoil, Nitzer Ebb, The Wedding Present, Laura Pausini, Amplifier, MrNorth, Subsonica. Współpracował z największymi sławami produkcji muzycznej: Glyn Johns, sir George Martin i Flood. Od 2010 r. pracuje we własnym studiu – Panic Button Studios.
Steve to prawdziwie eklektyczny miłośnik muzyki, a swoje powołanie do produkcji muzycznej odkrył wertując okładki albumów, które kochał: The Who, Eltona Johna, Genesis, Joni Mitchell, Steely Dan, Led Zeppelin i Petera Gabriela. To wtedy zdał sobie sprawę, że chce eksplorować wszystkie style muzyczne, nie będąc samemu muzykiem. Lyon uczęszczał na kurs inżynierii mechanicznej/elektrycznej w college’u i zaczynał pracę na planach filmowych w Beaconsfield’s National Film School. Podejmował się wielu ról, szczególnie w nagrywaniu dźwięku, edycji i tworzeniu efektów dźwiękowych.
W studiu AIR sir George’a Martina został zatrudniony jako asystent inżyniera dźwięku, a następnie inżynier z: Tears for Fears, The Wedding Present, The Outfield, Andy Leek, John Illsley, Dylan Thomas i Prefab Sprout. Wraz z Martinem pracował również przy piosenkach Paul’a McCartneya.
Od lat 90. Lyon pracuje już na „własny rachunek”. Współpracował z: Dave’m Stewartem, Suzanne Vega, Depeche Mode oraz reżyserem Wim’em Wendersem przy ścieżce dźwiękowej do filmu „Until the End of the World”. Steve został długoterminowym współpracownikiem Alana Wildera, wspólnie pracowali nad remiksami utworów Nitzer Ebb oraz albumami Recoil. Steve nie zamyka się tylko w studiu, zjeździł cały świat podczas tras koncertowych. W 2010 r. Steve Lyon założył własne, kreatywne, dźwiękowo-muzyczne sanktuarium w południowo-zachodnim Londynie – Panic Button Studios. Skupia się tam na współpracy z młodymi talentami, ale nie zamyka na sesje z gwiazdami, np. Eric’em Claptonem. Podczas Festiwalu Soundedit zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za: „wizjonerstwo i pionierskie rozwiązania w produkcji muzycznej”.
Oficjalna strona internetowa: www.steve-lyon.com
Podczas Festiwalu Soundedit zostanie uhonorowany statuetką “Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej.