Soundedit spotlight 2024
Po kilku latach przerwy powraca wspólny projekt Radia Łódź oraz Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit – „Soundedit Spotlight”. To seria mini koncertów prezentujących nowe, niezwykle interesujące projekty muzyczne. Festiwal oraz łódzka rozgłośnia pragnie je wesprzeć, dając możliwość występu w znakomitym brzmieniowo Debich Studio. Koncerty będę transmitowane na antenie stacji oraz online. Wspólną promocję projektu zapewnią właśnie Festiwal Soundedit i Radio Łódź.
Wszystkie koncerty odbywają się w Debich Studio w Radio Łódź.
Piątek 11 października
Potato Stonks
Potato Stonks to gitarowa fuzja brzmień i inspiracji, łącząca nowe ze starym, awangardę z klasyką i ocierająca się o takie gatunki, jak alternatywa, R’n’B czy klasyczny rock. W 2022 roku zadebiutowali EP-ką Keepin Wild, na której znalazły się trzy autorskie kompozycje, docenione przez Radio 357, Radio Łódź, Studenckie Radio Żak, Radio Aktywne, Radio Bemowo, Radio Dla Ciebie czy Antyradio. Dziś Potato Stonks wracają z nową muzyką i nieco odświeżonym brzmieniem.
Pierwszą zapowiedzią nadchodzącego materiału od łódzkiej kapeli jest singiel Gdyby. Piosenka odbiega od wcześniejszych kompozycji zespołu nie tylko stylem, ale również stylistyką tekstu. Całość została napisana w konwencji alternatywnego rocka, jednak zespół nie odszedł od charakterystycznych dla siebie klasycznych brzmień gitarowych czy instrumentów klawiszowych.
Mabel Sage
(cold wave/dream pop/post punk)
Wokalistka i instrumentalistka, działa pod pseudonimem Mabel Sage od 2023r. W ostatnich miesiącach wydała EPkę ‘Riot Quiet’. Usłyszycie oniryczne wokale, hipnotyzujące gitary, rozmarzone syntezatory i nieoczekiwane zwroty akcji. Grają razem z Sylwestrem Stelmasiakiem (gitary), którego napotkała na swej muzycznej drodze w jednym z ponurych łódzkich miejsc.
Sobota 12 października
Kieras
Artysta z Rudy Śląskiej, kieras, znany jako tekściarz, wokalista, gitarzysta oraz producent muzyczny, twórca nie uznający ograniczeń i utartych schematów w muzyce. Jego twórczość to nieustanna walka o prawdę, miłość i emocje, które, jak uważa, zbyt często zostają zapomniane w dzisiejszej muzyce. Jego bezkompromisowe podejście i dążenie do autentyczności czynią go wyjątkowym artystą na polskiej scenie muzycznej. Ma na swoim koncie gościnne występy na ponad 25 albumach w Polsce oraz dwa autorskie projekty: podziemny concept album “4POLA” oraz album “Grymasy” nagrany we współpracy z Yomenem. Jego twórczość jest pełna głębokich tekstów i unikalnych brzmień, które oddają jego indywidualność i artystyczną wizję.
Alfah Femmes
Alfah Femmes to starofalowo-postcringe’owy zespół z Kalifornii Europy Wschodniej –Trójmiasta, niestrudzenie prowadzony przez liderkę, która porzuciła karierę aktorską w USA na
rzecz powrotu do smutnej ojczyzny. W 2020 roku, na potrzeby okładki debiutanckiego winyla, zbudowali naturalnej wielkości fioletowy pokój.
W 2021 roku wydali kasetową EPkę. W 2022 roku grali na festiwalach w Europie Środkowej, w tym na Reeperbahn w Niemczech i węgierskim Budapest Showcase Hub.
W 2023 roku znaleźli się na shortliście SXSW (jak wielu innych, którzy uciułali 50 baksów na zgłoszenie) i prawie się rozpadli.
W 2024 roku, nie wyciągnąwszy wniosków z wcześniejszych błędów, planują wydać swój drugi album na mini CD niczym gwiazdy k-pop.
Piątek 18 października
Damian Sikorski Projekt
Damian Sikorski gra na wielu instrumentach (ale przede wszystkim na gitarze basowej), komponuje i pisze teksty piosenek. Był członkiem zespołów Menski, Nocny Stróż i Quidam, koncertował u boku Colina Bassa z legendarnej grupy Camel, występuje jako basista w koncertowym składzie hip-hopowej grupy Hemp Gru. Teraz – krótko po 40. urodzinach – świętuje premierę albumu, na którym podsumowuje doświadczenia (muzyczne i życiowe), spełnia marzenia i ujawnia swoją artystyczną wrażliwość.
Dziesięć krótkich – wymarzonych dla radia – piosenek utrzymanych jest w pozbawionym agresji i krzykliwości alt-popowym klimacie. Staranna produkcja studyjna nie przykryła tego, co jest w nich najważniejsze: szlachetnej prostoty kompozycji i emocji zawartych w słowach.
Choć w swojej pracy Damian Sikorski na co dzień sam posługuje się głosem, na płycie zatytułowanej adekwatnie do pory roku, gdy się ukazuje – „Wiosna” – o zaśpiewanie poprosił innych artystów. Dla siebie zarezerwował rolę autora repertuaru, instrumentalisty i współproducenta.
Damian Sikorski – bass
Paulina Łabuda „Penelov” – wokal
Weronika Wyka – wokal, skrzypce
Michał Kowalonek – wokal
Tomek Sikorski – gitara
Tomek Maniak – perkusja
Szymon Wylandowski – instrumenty klawiszowe
Pan Ba
Pan Ba to autorski projekt Aleka Golor-Baszunautora. Alek, to wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny w większości tworzący w duchu DIY. Po latach działania m.in. jako współlider i twórca piosenek w zespole współczesnej autorskiej piosenki poetyckiej Retrospektakl. Na jego twórczość oddziałują różne style, gatunki i artyści – najsilniej muzyka brytyjska (od The Beatles aż po Alt-j), Marek Grechuta i polska piosenka artystyczna, impresjonizm francuski oraz niestylizowana muzyka średniowiecza i renesansu.
„On the way” jest pierwszym utworem zapowiadającym pierwszy album zespołu Pan Ba, który ukaże się w tym roku nakładem Fundacje Muzyki Niezależnej w dystrybucji cyfrowej PIAS Poland.
Sobota 19 października
IKSY
IKSY — niebanalny śląski zespół z Mikołowa. Grają na przekór wszelkim trendom, a śpiewają zawsze po polsku – przewrotnie i niejednoznacznie. Operują ironią, grami słownymi, czasem czarują delikatnością, innym razem porywają bujającym rytmem, a nawet rock’n’rollowym uderzeniem. Różnorodne stylistyczne kawałki dopełnia głęboki głos i chwytliwe teksty Agaty Dudy.
IKSY śmiało kroczą własnym tempem, wciąż szukając swojej muzycznej drogi, bo — jak sami o sobie mówią — jedyną stałą w IKSACH jest zmienność, czego dowodem jest nadchodzący materiał zespołu.
2024 rok to dla IKSÓW mała rewolucja i zupełnie nowy rozdział w ich karierze. Artyści stawiają odważny krok w stronę muzycznych eksperymentów, które ostatecznie ukształtowały zupełnie nową wrażliwość zespołu. Artyści nie rezygnują ze swojego dotychczasowego DNA, lecz przyprawiają go tajemniczą mieszanką nowych muzycznych rozwiązań.
Marek Niedzielski
Marek Niedzielski to muzyczny ekstrawertyk, któremu zdarza się niekiedy odpływać w natłoku introwertycznych myśli. To właśnie one są głównym motorem napędowym w tworzeniu ciekawych kompozycji, którym nigdy nie brakuje przemyślanego tekstu i tworzącej się między wierszami relacji artysty ze swoimi słuchaczami. Jego muzyka pozbawiona jest niepotrzebnych ozdobników, by w myśl odwzorowania rzeczywistości – dostarczać nam jedynie najczystsze emocje, które nie zawsze są idealne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.