Już 3 listopada startuje unikalna w skali świata impreza honorująca pracę producentów muzycznych i realizatorów dźwięku – Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Równolegle z występami artystów toczyć się będą warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne. Na szczególną uwagę zasługuję PlayFair – inicjatywa, którą połączyła świat biznesu i sztuki, którzy wspólnie pochylą się nad tematem zrównoważonego rozwoju. Na scenie wśród prelegentów spotkamy m.in. Natalię Przybysz, Misię Furtak, Zosię Zochniak z Ubrania do Oddania czy przedstawicieli takich firm jak ABB, Echo Investment S.A., Archicom, 4F, Wege Siostry, Żabka. Całość będzie uzupełniona wiedzą ekspercką z Microsoft i Politechniki Łódzkiej.
PlayFair to panel dyskusyjny, który swoimi założeniami wychodzi daleko poza standardową debatę. To inicjatywa, która zrodziła się w głowie organizatora Soundedit, Macieja Werka, oraz biznesmena i promotora sztuki, prezesa firmy deweloperskiej Archicom Waldemara Olbryka.
– Chodziło nam o to, by przy okazji tego artystycznego wydarzenia sprowokować do dyskusji o zrównoważonym rozwoju – zarówno w kontekście szeroko pojmowanego ekosystemu muzycznego, kulturalnego, jak też wśród przedstawicieli wielu sektorów biznesu i edukacji. Podczas mojego całego życia zawodowego niejednokrotnie musiałem być łącznikiem między osobami zarządzającymi, kreatywnymi a umysłami technicznymi, inżynierami. Dało mi to umiejętność łączenia perspektyw, sprawnego weryfikowania punktów widzenia, ale przede wszystkim wykorzystywania synergii zespołowej do rozwiązywania problemów. Wierzę, że działając w interdyscyplinarnych zespołach, dając platformę do wymiany myśli i pomysłów, stwarzamy niepowtarzalną szansę na projektowanie najlepszych rozwiązań, szczególnie dziś, kiedy mamy tak wyjątkowy, nieprzewidywalny czas – tłumaczy Waldemar Olbryk.
Małe, wielkie zmiany
Na jednej scenie 4 listopada spotkają się reprezentanci mody cyrkularnej, urbaniści, przedstawiciele sektora nieruchomości, przemysłu czy branży retail, muzycy, artyści, naukowcy, propagatorzy wegańskiego odżywiania. Poruszą temat zrównoważonej mody, zwinnego projektowania miast, cyrkularności w branży artystycznej. Przedstawią także koncepcję działania green kaizen.
– Green kaizen to metodologia pracy znana przedsiębiorcom, którą przenieśliśmy na grunt rozmów o zrównoważonym rozwoju. Kaizen zakłada eliminację marnotrawstwa poprzez wdrażanie małych zmian, ich kumulacja prowadzi do ciągłej poprawy efektywności procesów. To metoda małych kroków w wielkiej sprawie, którą łatwo można przełożyć na starania o ochronę środowiska i działania skupione wokół społecznej odpowiedzialności. Podczas dyskusji z artystami pokażemy, że językiem biznesu możemy mówić o wspólnych sprawach – tłumaczy Przemysław Feliga, ESG Project Manager z 4F, jeden z panelistów.
Muzycy ogłaszają stan zagrożenia
W PlayFair udział wezmą artyści i osoby działające w obrębie branży muzycznej, które od lat zaangażowane są w walkę o środowisko. Podczas dyskusji będziemy mogli usłyszeć Natalię Przybysz, Misię Furtak, dziennikarza muzycznego Piotra Metza, Przemysława Kubajewskiego z Akademii Menedżerów Muzycznych, a także Dunstana Bruce’a z zespołu Chambwawamba.
Misia Furtak otworzy na scenie Kina Wytwórnia polski oddział międzynarodowej organizacji Music Declares Emergency, która skupia 3327 artystów na całym świecie, którzy wspólnie przekonują – na wymarłej planecie nie ma muzyki.
– Jako organizacja Music Declares Emergency wzywamy rządy i instytucje medialne do mówienia prawdy o kryzysie klimatycznym i ekologicznym. Mamy świadomość, że również jako branża muzyczna mamy wpływ na środowisko, dlatego sami zobowiązujemy się do podjęcia działań w tym zakresie. Nasze spotkanie to świetna przestrzeń do tego, by z pozoru różne branże mogły uczyć się od siebie nawzajem – mówi Misia Furtak.
Weź udział w panelu
Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje wcześniejsza rejestracja na adres mailowy: info@soundedit.pl. Partnerami panelu są: Archicom S.A., ABB, 4F, Microsoft, Wege Siostry, Żabka, Port Łódź i Politechnika Łódzka.
“I Am The Sound!” – jestem brzmieniem, jestem dźwiękiem, jestem muzyką! Jeśli też utożsamiasz się z hasłem przewodnim Festiwalu Soundedit, to nie może Cię na nim zabraknąć!. Wszystkie szczegóły znajdziesz w programie oraz na profilu FB: https://www.facebook.com/SoundeditFestival.