Soundedit ’21 – Tomek Lipiński

Polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek. Urodził się w 1955 r. w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit wystąpi jako gwiazda wieczoru Soundedit Spotlight (23 października) oraz otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Współtworzył zespół Fotoness, współpracował m.in. z Izraelem. Nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem: „Nie pytaj mnie” (1994 r.) i „To, czego pragniesz” (2016 r.). Jest autorem lub współautorem takich przebojów jak: „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” .

W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP (1991-93) oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993 r.), współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji (1998-2000), redaktorem naczelnym Aktivista (2000 r.). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów, m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, za które dostał w 1996 r. nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich” – wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego, „Tramwajada” – reż. Bolesława Pawicy. Komponował także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych Andrzeja Titkowa.

Wziął udział w filmie „Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80. Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video. W 2011 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagrał w różnych składach kilkanaście płyt.  Jego ostatni album z 2015 r. nosi tytuł „To, czego pragniesz”. Obecnie nagrywa i występuje z zespołem w składzie: Karol Ludew – perkusja, Piotr Leniewicz – gitara basowa, Marcin Krakowiak – kbd., wiolonczela, gitara, Anna Patynek – instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI. Od 2017 r. jest członkiem Zarządu i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także członkiem Zarządu Fundacji Music Export Poland. 4 sierpnia 2021 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Tomek Lipiński wystąpi podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”,przed swoim koncertem odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”. W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się 21, a zakończy 24 października. Soundedit Spotlight – special odbędzie się 23 października (sobota) w Klubie Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29).