Tony Visconti

Przez ostatnie 50 lat Amerykanin wyprodukował jedne z najpopularniejszych i najlepszych albumów na Świecie. Współpracował z takimi gwiazdami, jak: Marc Bolan, Thin Lizzy czy Morrissey, ale dopiero zaangażowanie się w twórczość Davida Bowie zapewniła mu sławę. W ciągu ostatnich pięciu dekad producent pracował nad trzynastoma albumami Bowie. W tym „Low”, „Heroes” czy ostatnią płytą artysty – „Blackstar”.

Tony Visconti urodził się 24 kwietnia 1944 r. na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się w wieku pięciu lat od nauki gry na ukelele oraz gitarze. Amerykanin jako nastolatek angażował się zarówno w klasyczną orkiestrę dętą (grając – podobnie jak Steve Vai – na tubie), jak i w tradycyjną orkiestrę, w której był kontrabasistą. Nie przestawał również doskonalić swoich umiejętności związanych z gitarą rockową. Te wszystkie doświadczenia zaprocentowały w późniejszych latach kariery Viscontiego.

Amerykanin karierę producenta muzycznego rozpoczął od pracy dla wydawnictwa Richmond Organization. To właśnie w tej firmie Visconti poznał w 1968 r. Denny’ego Cordella, który poprosił go o wsparcie przy pracy nad nagraniami Georgie Fame’a w Londynie. Ta przeprowadzka miała bardzo duży wpływ na całą działalność zawodową Tony’ego Viscontiego.

Jednym z pierwszych projektów produkcyjnych Amerykanina w Anglii była twórczość walijskiego zespołu The Iveys (znanego później jako Badfinger). Visconti wyprodukował kilka utworów grupy, które znalazły się na płycie „Maybe Tomorrow”. Następnie współpracował z formacją T.Rex, której towarzyszył podczas produkcji siedmiu albumów. Jednym z największych sukcesów Viscontiego tamtych czasów był krążek „Electric Warrior”, który spowodował, że Amerykanin stał się jednym z najbardziej cenionych przez artystów producentem muzycznym. Wyprodukował w tamtym okresie również dwa albumy formacji Gentle Giant.

Krótko potem Tony Visconti rozpoczął współpracę z Davidem Bowie. Razem z gitarzystą Mickem Ronsonem i perkusistą Johnem Cambridge artyści utworzyli w 1970 r. grupę The Hype, nagrali płytę „The Man Who Sold the World” i wyruszyli w trasę koncertową. Visconti pełnił w zespole rolę basisty. Amerykanin współpracował z Bowie również podczas produkcji albumów: „Diamond Dogs” (1974), „Young Americans” (1975), „Low (1977), „Heroes” (1977), „Lodger” (1979), „Scary Monsters (And Super Creeps)” (1980), „Heathen” (2002), „Reality” (2003), „The Next Day” (2013) oraz „Blackstar” (2016).

W 2015 r. Tony Visconti założył razem z Woodym Woodmanseyem i innymi znanymi muzykami zespół Holy Holy, z którym koncertował w Wielkiej Brytanii, USA i Japonii wykonując całe albumy  Davida Bowie.

Tony Visconti wraz z zespołem Holy Holy wystąpi w Łodzi podczas 9.  edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert odbędzie się w Klubie Wytwórnia, w sobotę, 28 października o godz. 22:30. W trakcie uroczystej gali, Visconti otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.

Zdjęcie: mat. pras. Holy Holy