Brian Griffin

„Pop” – książka o fotografii muzycznej Briana Griffina

Książka jest kompletnym, retrospektywym, atrakcyjnym wydaniem w twardej oprawie. Wydawnictwo zawiera ponad 350 stron. Griffin przez lata fotografował zespoły i muzyków z takich nurtów jak: Post Punk, New Wave czy New Romantic. „Pop” dokumentuje głównie koniec lat 70. i 80. XX wieku. Materiał na książkę został zebrany z ponad 160 sesji zrealizowanych z ponad setką muzyków.

W wydawnictwie znajdziemy wiele zdjęć nigdy wcześniej nieopublikowanych, w tym takich gwiazd jak: Ian Dury, The Clash, Depeche Mode, Echo And The Bunnymen, Iggy Pop, Kate Bush, The Specials, Elvis Costello i wiele, wiele więcej.

„Pop” strona po stronie zawiera wnikliwą, pouczającą, czasem zabawną rozmowę między Brianem Griffinem a autorem Terrym Rawlingsem. Publikacja jest oknem na minione czasy i obowiązkową pozycją dla każdego fana muzyki i fotografii. Dokładnie wyjaśniono, jak z wykorzystaniem niskiego budżetu, bez Photoshopa i fotografii cyfrowej zostały zrobione wszystkie zdjęcia zawarte w książce. Zaprezentowane są techniki, które nieraz na potrzeby tamtych czasów zostały przez autorów wynalezione.

W innej części książki znajdują się portrety ważnych postaci z branży muzycznej takich jak: George Martin, Brian Eno, Daniel Miller. Dodatkowo „Pop” zawiera zdjęcia ludzi, którzy pracowali obok Briana Griffina, np. stylistki i konstruktorzy jego lekkich, przenośnych świateł.

W książce można przeczytać także esej Paula Gormana. Traktuje on o życiu i pracy słynnego angielskiego grafika i autora teledysków – Barney’a Bubblesa. Gorman szczegółowo opisuje przyjaźń pomiędzy Griffinem a Bubblesem oraz ich współpracę nad okładkami albumów.

Terry Rawlings zawarł w wydawnictwie „Pop” również żywy i zabawny opis tego, co działo się w okolicach studia Griffina w południowo-wschodnim Londynie w latach 80. Tam właśnie większość muzyków była fotografowana.

Wydawca twierdzi, że: „poruszono niebo i ziemię, by powstała piękna i obszerna książka dokumentująca zdjęcia wykonane przez Briana Griffina oraz jego życie jako fotografa muzycznego”. Każdy, kto zna okładki płyt: Depeche Mode, Ultravox, Joe Jacksona, Iggy Popa, Billy Idola i in. bądź zdjęcia Griffina postaci związanych z popkulturą może potwierdzić te słowa.

Wybitny fotograf pojawił się już raz na Festiwalu Soundedit. W roku 2014 wręczył nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” John’owi Cale.

Zdjęcie: Joanna Kurkowska