Raz Dwa Trzy

Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się swoich pomysłów i estetyki. Przy tym osiągnąć artystyczny sukces, cieszyć się dużą popularnością wśród fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Artyści, którzy prostotą i szczerością trafiają do każdego, są uniwersalni. Ich utwory mają niesamowitą zdolność pobudzania do rozmowy, otwierają umysł i rozwiązują język.

Grupa została założona w lutym 1990 r. przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W zaledwie trzy miesiące po powstaniu zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Debiutancka płyta formacji „Jestem Polakiem” miała premierę w 1991 r.

Formacja Raz, Dwa, Trzy została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty”, gdzie otrzymała wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zespół ma na koncie siedem albumów studyjnych, w tym wydaną w 1994 r. płytę „Cztery” nominowaną do Fryderyka w kategorii „Najlepszy album piosenki poetyckiej” czy krążek „Trudno nie wierzyć w nic” z 2003 r. nominowany w aż siedmiu kategoriach Fryderyków.

Ostatni dotychczasowy album grupy – „Skądokąd” miał premierę 1 marca 2010 r. Już 16 czerwca płyta uzyskała w Polsce status platynowej sprzedając się w nakładzie 30 000 egzemplarzy. Piosenki „Już” i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii „Piosenki roku”, sam album dostał nominacje w kategorii „Album roku piosenka poetycka”, Adam Nowak w kategorii „Autor roku”, a formacja w kategorii „Zespół roku”.

Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe formacji. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Grupa jest znana również z doskonałych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego. 8 listopada 2015 r. zespół zagrał koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności w sali wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Grupie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego oraz zaproszeni goście, m.in.: Muniek Staszczyk, Skubas, Marika, Ania Rusowicz, Grzegorz Turnau, Lech Janerka, Adam Strug czy kwartet Henryka Miśkiewicza.

Zespół wystąpi podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, 29  października (sobota), Łódź, Klub Wytwórnia. Raz, Dwa, Trzy pojawi się na scenie wraz z orkiestrą ICON oraz kwartetem Henryka Miśkiewicza. Dołączą do nich wokaliści, goście specjalnie: Brodka oraz Dawid Podsiadło.

Zdjęcie: Sławomir Przerwa