Brian Eno

Angielski kompozytor, producent muzyczny i muzyk grający m.in. na instrumentach klawiszowych. Współzałożyciel grupy Roxy Music. Pionier i mistrz stylu ambient. Autor dźwięków, które można było usłyszeć w każdym domowym komputerze oraz multimedialnych instalacji prezentowanych na całym Świecie. Zdobywca trzech nagród Grammy przyjedzie po ośmiu latach starań na Festiwal Soundedit i zaprezentuje swój najnowszy artystyczny projekt!

Brian Eno współpracował z wieloma muzykami i zespołami, takimi jak: U2, Talking Heads, Devo, Ultravox, James, My Bloody Valentine, John Cale, Coldplay czy Phil Collins. Brytyjczyk jest autorem bardzo złożonej twórczości, którą zalicza się do progresywnego rocka, progresywnego popu oraz muzyki awangardowej, elektronicznej czy eksperymentalnej.

29 kwietnia 2016 r. miała premierę najnowsza płyta Briana Eno „The Ship”. Jest to pierwszy solowy album artysty od czasu ukazania się nominowanego do nagrody Grammy krążka „LUX” z 2012 r. Muzyk twierdzi, że jego najnowsze wydawnictwo to bardziej muzyczna powieść niż konwencjonalny album, która jest również eksperymentem z trójwymiarowym dźwiękiem.

– Na poziomie muzycznym, chciałem nagrać płytę z utworami, które nie będą opierały się na normalnej strukturze rytmicznej i progresjach akordów, ale pozwolą głosom istnieć we własnej przestrzeni i czasie, tak jak fragmenty krajobrazu – mówi o swoich inspiracjach Brian Eno.

– Jednym z punktów wyjściowych była moja fascynacja I Wojną Światową, to nadzwyczajne transkulturowe szaleństwo, które zrodziło się ze starć pychy pomiędzy imperiami. Nastąpiło to zaraz po zatonięciu Titanica, co jest dla mnie analogią. Titanic był „niezatapialnym statkiem”, szczytem ludzkiej mocy technicznej, mający być największym triumfem człowieka nad naturą. I Wojna Światowa była wojną sprzętu, triumfem woli i stali nad ludzkością – dodaje artysta.

Premierze albumu „The Ship” towarzyszą światowe prezentacje wielokanałowej, trójwymiarowej dźwiękowej instalacji artysty, na której można odnaleźć i usłyszeć alternatywne znaczenia najnowszej płyty. Wpływ krążka „The Ship” będzie odczuwalny jeszcze długo po tym, gdy pokazy dobiegną końca. Przedsięwzięcie zapowiada nowy cykl w kreatywnej karierze Briana Eno.

– Ten album to następstwo przeplatanych ze sobą historii. Niektóre z nich znam, niektóre dopiero odkrywam w trakcie procesu tworzenia – dodaje Brytyjczyk.

Z instalacją będzie można zapoznać się w Łódzkiej Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) w ramach ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
Wernisaż z udziałem Artysty odbędzie się w niedzielę 30 października o godzinie 17:00.

Instalacja będzie otwarta dla publiczności do 20 listopada, wstęp darmowy.

Podczas festiwalowej, uroczystej Gali (Klub Wytwórnia, 29 października) Brian Eno otrzyma Nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. Tuż przed Galą spotka się publicznością na dużej sali Klubu Wytwórnia.

Zdjęcie: Shamil Tanna